Ücretsiz Vmware ESXi 6.0 Lisansı Alma

ESX 6.X İÇİN LİSANS YÜKLEME ADIMLARI

Eğer sadece tek bir sunucunuz var ve o sunucuyu ESX 6.x (Vmware vSphere Hypervisor) ile sanallaştırmayı hedefliyorsanız, lisans almanıza gerek yok. Zaten kurulumu tamamladığınızda farkedeceksiniz; sistem 60 günden geriye saymaya başlayacak. Eğer 60 gün içinde lisansı girmezseniz ne oluyor peki, Esx konsolla ve kurduğunuz sistemle bağlantınız kesiliyor, yani ihmal ederseniz tüm emeklerinize yazık olur.

Nasıl?

Peki lisans numarasını nasıl/nereden alıyorsunuz? Eğer VMWARE Esx 6.x sürümlerini orjinal kaynağından indirdiyseniz, vmware portalda hesap oluşturdunuz demektir. Lisansı edinmek için bu bağlantıyı izleyin, oturum açtıktan sonra, indirme geçmişinizi (my download history) tıklayın, indirdikleriniz arasında VMware vSphere Hypervisor‘un +’sını tıklayarak, View downloads and licenses‘ı tıklayınca, yeni bir pencere açılacak ve o pencerede Lisence & Downloads bölümünde indirdiğiniz VMWARE ESX 6.x’in free yani bedavaaaa 🙂 lisansını göreceksiniz, ardından kurduğunuz Esx konsola bağlanarak manage/licensing/Assign Lisence adımlarını arşınlayarak bedava lisansınızı uygulayabilirsiniz.
Yararlandığım kaynağı okumak isterseniz, burayı tıklayınız 🙂

Bu arada, ‘bedava lisans bulmuşum, diğer sunuculara da VMWARE ESX 6.x yükleyeyim, diğer sunucularım üstünde de sanallaştırma yapayım‘ diyerek, evrensel bir tilki şekline bürünmeyin, ikinci ESX’i yüklediğiniz anda, sunucular arasında bağlantılarınız kopabilir ve hali hazırdaki ESX sunucunuza erişimi kaybedebilirsiniz. Yani bu ne demek : ‘midyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayın, demek:)’ .

Yorum yazın